Řecká dovolená

Ios

Mezi nejčastěji vyhledávané ostrovy Řecka se určitě řadí i ostrov Ios. Je součástí skupiny Kykladských ostrovů a nachází se mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z ostrova Santorini vyplouvá pravidelná trajektová doprava, protože na ostrově není letiště. A i přesto, že rozloha Iosu činí jen méně než 100 kilometrů čtverečních, je značně vyhledáván hlavně pro své kouzelné fauně a flóře na ostrově, okouzlujícím plážím a uvolněnému a poklidnému stylu místního života. Místních tu trvale bydlí jen něco málo okolo 2.000.

Trajekty z ostrova vyplouvají rovněž do Athén, krétského Heraklionu či k dalším okolním ostrovům. Hlavním městem ostrova Ios je Chora.

V dobách minulých bylo na ostrově Ios hlavním způsobem obživy zemědělství, v v posledních desetiletích se ale hlavním hospodářským odvětvím stává turistický ruch. Cestovatelé, jež na ostrov přijíždějí, vyhledávají v první řadě klid a soukromí a to jim ostrovní pláže s pískem zlaté barvy nabízejí.

Do hlavního města ostrova Ios sice mají automobily vjezd zakázán, zato je skvělým místem pro příjemné procházky křivolakými uličkami. Chora se vyznačuje architekturou starého Řecka, jejímiž hlavními poznávacími znaky jsou až neuvěřitelně bílé, především čtverhranými, domky. Město překypuje celou řadou kavárniček, restaurací, taveren a též obchodů pro nákup suvenýrů.

Na kraji města se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Nedaleko nich leží přírodní amfiteátr, ve kterém se konají rozličné kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny jsou rozesety po celém území ostrova a jsou jeho jakýmsi symbolem.

Pláže ostrova jsou údajně ty nejhezčí nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté mohou beze stresu lenošit a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Čistá voda ke všemu přitahuje potápěče k prozkoumávání života pod hladinou.

Hotely byly v nedávné době na ostrově Ios vybudovány především ve středisku Mylopotas. Město se nachází jeden a půl kilometru od hlavního města a ke skvělé relaxaci nabízí více než kilometrovou pláž.

Tagged on: